Odnośniki
Treść strony
Kompetencje władz MPEC Spółka z o.o. w Olsztynie
Organami (władzami) Spółki są:
- Zarząd,
- Rada Nadzorcza,
- Zgromadzenie Wspólników.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Zarząd Spółki: Konrad Nowak Prezes Zarządu, Lidia Warnel Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomicznych
- opublikował: Administrator Systemudata publikacji: 2008-10-29 13:26
- zmodyfikował: Małgorzata Polakowskaostatnia modyfikacja: 2019-07-11 09:46
Zarząd
Zarząd MPEC Spółka z o.o. w Olsztynie
z Aktu Założycielskiego Spółki:
§ 19
- W skład Zarządu Spółki wchodzą od jeden do dwie osoby, w tym Prezes.
- Rada Nadzorcza powołuje Prezesa Zarządu, a na jego wniosek członka Zarządu.
- Kadencja Zarządu Spółki trwa 4 lata.
- Członkowie Zarządu nie mogą zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnicy lub członkowie władz bez zgody Rady Nadzorczej.
§ 20
- Zarząd Spółki pod przewodnictwem Prezesa zarządza Spółką i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Wszystkie sprawy związane z prowadzeniem Spółki nie zastrzeżone ustawą albo w niniejszym akcie założycielskim do kompetencji Zgromadzenia Wspólników lub Rady Nadzorczej należą do zakresu działania Zarządu.
- Regulamin Zarządu określi szczegółowo tryb działania Zarządu. Regulamin uchwala Zarząd a zatwierdza Rada Nadzorcza.
- Uchwały Zarządu zapadają bezwzględną większością głosów aktualnego składu Zarządu. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
- Zarząd może ustanowić prokurę.
§ 21
- Do składania oświadczeń woli i podpisywania w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu Spółki lub członka zarządu wspólnie z prokurentem lub dwóch prokurentów.
- Prezes Zarządu reprezentuje pracodawcę w rozumieniu przepisów kodeksu pracy w stosunku do pracowników Spółki.
§ 22
- Umowę o świadczenie usług zarządzania z osobami wchodzącymi w skład Zarządu Spółki zawiera oraz rozwiązuje w imieniu Spółki Przewodniczący Rady Nadzorczej, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej na podstawie uchwały Rady Nadzorczej o powołaniu lub odwołaniu członka Zarządu.
- Wysokość wynagrodzenia dla Prezesa Zarządu oraz Członka Zarządu ustala Zgromadzenie Wspólników, podejmując stosowną uchwałę.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Zarząd Spółki: Konrad Nowak Prezes Zarządu, Lidia Warnel Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomicznych
- opublikował: Dział Zamówień Publicznychdata publikacji: 2008-10-31 08:25
- zmodyfikował: Małgorzata Polakowskaostatnia modyfikacja: 2019-07-11 09:46
Rada Nadzorcza
Rada Nadzorcza MPEC Spółka z o.o. w Olsztynie
z Aktu Założycielskiego Spółki:
§ 23
- W skład Rady Nadzorczej wchodzi od 7 do 9 członków. Kadencja członka Rady Nadzorczej trwa 3 lata.
- Członków Rady Nadzorczej powołuje Zgromadzenie Wspólników w tym również trzech członków Rady Nadzorczej wybranych przez pracowników Spółki, przy czym członkowie Rady Nadzorczej, reprezentujący w spółce jednostkę samorządu terytorialnego, są powoływani spośród osób, które złożyły egzamin w trybie przewidzianym w przepisach o komercjalizacji i prywatyzacji.
2.1. Do członków rad nadzorczych spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, reprezentujących w spółce jednostkę samorządu terytorialnego, stosuje się odpowiednio art. 10a ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (stanowiącej załącznik do Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 5 kwietnia 2017 r. tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 827). - Rada Pracowników przy udziale organizacji związkowych opracowuje regulamin wyborów do Rady Nadzorczej w części dotyczącej przedstawicieli załogi. Dla swojej ważności regulamin wymaga zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie Wspólników. Zasady te mają zastosowanie również do zmian regulaminu.
- Zgromadzenie Wspólników odwołuje przedstawicieli lub przedstawiciela załogi w Radzie Nadzorczej na pisemny wniosek 2/3 (dwóch trzecich) załogi Spółki.
- Zgromadzenie Wspólników może z ważnych powodów odwołać członka Rady Nadzorczej powołanego przez Zgromadzenie Wspólników przed upływem kadencji z zastrzeżeniem ust. 4 wobec członków Rady Nadzorczej wybranych przez pracowników.
§ 24
- Rada Nadzorcza wybiera ze swego grona Przewodniczącego, jego Zastępcę i Sekretarza. Pierwsze posiedzenie zwołuje Prezydent Miasta Olsztyn.
- Przewodniczący Rady Nadzorczej, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego, zwołuje posiedzenia Rady Nadzorczej i przewodniczy im.
- Rada Nadzorcza może odwołać Przewodniczącego, Zastępcę i Sekretarza przed upływem kadencji.
§ 25
- Rada Nadzorcza odbywa posiedzenia w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.
- Zarząd Spółki lub członek Rady Nadzorczej mogą żądać zwołania posiedzenia Rady Nadzorczej, podając proponowany porządek obrad. Przewodniczący Rady lub Zastępca zwołuje posiedzenie z porządkiem obrad zgodnym z żądaniem. Posiedzenie powinno odbyć się nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania żądania.
- Jeżeli Przewodniczący Rady lub Zastępca nie zwoła posiedzenia zgodnie z § 25 ust. 2 powyżej, Zarząd Spółki lub członek Rady Nadzorczej występujący z żądaniem może je zwołać samodzielnie.
- Rada Nadzorcza może odbywać posiedzenia również bez formalnego zwołania, jeżeli wszyscy członkowie wyrażą na to zgodę oraz nie zgłoszą sprzeciwu dotyczącego wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad.
§ 26
- Dla ważności uchwał konieczne jest zaproszenie na posiedzenie wszystkich członków Rady Nadzorczej w przyjętej zwyczajowo formie (np. mailowo, telefonicznie lub pisemnie), z zastrzeżeniem ust. 3.
- Rada Nadzorcza podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy składu Rady. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady Nadzorczej.
- Uchwały Rady Nadzorczej mogą być również podjęte także bez odbycia posiedzenia, w drodze pisemnego głosowania w trybie obiegowym. Dla ważności uchwały wymagane jest podjęcie jej większością głosów aktualnego składu Rady Nadzorczej. Zasady podejmowania uchwał w trybie obiegowym określa Regulamin Rady Nadzorczej.
- Rada Nadzorcza może podejmować uchwały również w sprawach nie objętych proponowanym porządkiem obrad.
- Rada Nadzorcza uchwala swój regulamin, który szczegółowo określa jej tryb postępowania.
§ 27
- Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością Spółki.
- Oprócz spraw zastrzeżonych postanowieniami niniejszego aktu założycielskiego do szczegółowych uprawnień Rady Nadzorczej należy:
- ocena sprawozdania Zarządu Spółki z działalności Spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami jak i stanem faktycznym,
- ocena wniosków Zarządu Spółki dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty,
- sporządzanie oraz składanie Zgromadzeniu Wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników ocen, o których mowa w punkcie 1 i 2, oraz pisemnego sprawozdania z działalności Rady Nadzorczej za ubiegły rok obrotowy (sprawozdanie Rady Nadzorczej),
- zatwierdzanie regulaminu Zarządu Spółki,
- ustalenie zasad odpłatnego udostępnienia składników majątku Spółki o wartości powyżej 200 tys. zł osobom trzecim,
- Uchylono
- w sporach między Spółką a członkami Zarządu, Spółkę reprezentuje Rada Nadzorcza lub pełnomocnicy powołani uchwałą Zgromadzenia Wspólników,
- opiniowanie rocznych planów rzeczowo – finansowych Spółki,
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Spółki,
- wybieranie biegłego rewidenta, w tym także do badania sprawozdania finansowego,
- opiniowanie innych spraw zgłoszonych przez Zarząd lub Zgromadzenie Wspólników.
- W celu wykonania swoich obowiązków Rada Nadzorcza może badać wszystkie dokumenty Spółki, dokonywać rewizji stanu majątku Spółki oraz żądać od Zarządu, Prokurentów i osób zatrudnionych w Spółce na podstawie umowy o pracę lub wykonujących na rzecz Spółki w sposób regularny określone czynności na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo innej umowy o podobnym charakterze, sporządzenia lub przekazania wszelkich informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień dotyczących Spółki, w szczególności jej działalności lub majątku.
- Informacje, dokumenty, sprawozdania lub wyjaśnienia, o których mowa w § 27 ust. 3, są przekazywane Radzie Nadzorczej niezwłocznie, nie później niż̇ w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia żądania do organu lub osoby obowiązanej, chyba że w żądaniu określono dłuższy termin.
- Zarząd nie może ograniczać członkom Rady Nadzorczej dostępu do żądanych przez nich informacji, dokumentów, sprawozdań́ lub wyjaśnień, o których mowa w § 27 ust. 3.
- W przypadku gdy sprawozdanie finansowe Spółki podlega badaniu ustawowemu, Rada Nadzorcza jest obowiązana, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, zawiadomić kluczowego biegłego rewidenta, który przeprowadzał badanie sprawozdania finansowego Spółki, o terminie posiedzenia, którego przedmiotem są sprawy określone w § 27 ust. 2 pkt. 1, 2 i 3. Spółka zapewnia uczestnictwo kluczowego biegłego rewidenta lub innego przedstawiciela firmy audytorskiej w posiedzeniu Rady Nadzorczej. W trakcie posiedzenia kluczowy biegły rewident lub inny przedstawiciel firmy audytorskiej przedstawia Radzie Nadzorczej sprawozdanie z badania, w tym ocenę podstaw przyjętego oświadczenia odnoszącego się do zdolności Spółki do kontynuowania działalności, oraz udziela odpowiedzi na pytania członków Rady Nadzorczej.
- Rada Nadzorcza może podjąć uchwałę̨ w sprawie zbadania na koszt Spółki określonej sprawy dotyczącej działalności Spółki lub jej majątku przez wybranego doradcę (doradca Rady Nadzorczej). Doradca Rady Nadzorczej może zostać wybrany również w celu przygotowania określonych analiz oraz opinii. W umowie między Spółką, a doradcą Rady Nadzorczej Spółkę reprezentuje Rada Nadzorcza. Zarząd zapewnia doradcy Rady Nadzorczej dostęp do dokumentów i udziela mu żądanych informacji.
- Członek Rady Nadzorczej nie może ujawniać tajemnic Spółki także po wygaśnięciu mandatu.
§ 28
Wyłącza się kontrolę Spółki przez indywidualnych członków Rady Nadzorczej.
§ 29
- Członkowie Rady Nadzorczej wykonują swoje prawa i obowiązki osobiście.
- Członkowie Rady Nadzorczej otrzymują w równej wysokości wynagrodzenie w postaci zryczałtowanej stawki, a Przewodniczący Rady Nadzorczej odpowiednio wyższe. Wysokość opłaty ryczałtowej określa Zgromadzenie Wspólników.
- Rada Nadzorcza może delegować członka Rady do udziału w szkoleniach związanych z działalnością Spółki, w których uczestniczą pracownicy Spółki. Koszty uczestnictwa finansowane będą przez MPEC Spółka z o.o. w Olsztynie.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Zarząd Spółki: Konrad Nowak Prezes Zarządu, Lidia Warnel Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomicznych
- opublikował: Dział Zamówień Publicznychdata publikacji: 2008-10-31 08:36
- zmodyfikował: Agnieszka Kisielostatnia modyfikacja: 2022-10-13 13:36
Zgromadzenie Wspólników
Zgromadzenie Wspólników MPEC Spółka z o.o. w Olsztynie
z Aktu Założycielskiego Spółki:
§ 30
- Zgromadzenie Wspólników obraduje jako zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników zwołuje Zarząd Spółki w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego.
- Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników zwołuje Zarząd Spółki:
- z własnej inicjatywy,
- na pisemny wniosek właścicieli, co najmniej 10 % udziałów,
- na pisemny wniosek Rady Nadzorczej,
- na pisemny wniosek członków Rady Nadzorczej wybranych przez pracowników,
- na pisemny wniosek członków Rady Nadzorczej powołanych przez Zgromadzenie Wspólników spoza grona pracowników Spółki.
- Zwołanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników powinno nastąpić w ciągu dwóch tygodni od daty zgłoszenia wniosku.
- Rada Nadzorcza zwołuje Zgromadzenie Wspólników w przypadku:
- gdy Zarząd Spółki nie zwołał Zgromadzenia Wspólników w przepisowym terminie,
- jeżeli pomimo złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 3, Zarząd Spółki nie zwołał Zgromadzenia Wspólników w terminie.
- Uprawnienia określone w ust. 5 pkt 2 przysługują także członkom Rady Nadzorczej wybranym przez pracowników.
- Członkowie Rady Nadzorczej wybrani przez pracowników wykonują uprawnienia określone w ust. 3 i 6 w ten sposób, że pod pisemnym wnioskiem podpisy złoży większość członków tej grupy.
§ 31
- Zgromadzenie Wspólników może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad.
- W sprawach nieobjętych porządkiem obrad nie można powziąć uchwały, chyba że cały kapitał zakładowy reprezentowany jest na zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego powzięcia uchwały.
- Porządek obrad ustala Zarząd Spółki.
- Uchylony.
- Skreślono.
§ 32
Do czasu zbycia udziałów Spółki przez Gminę Olsztyn, Zgromadzenie Wspólników reprezentuje Prezydent Miasta Olsztyn.
§ 33
- Zgromadzenia Wspólników odbywają się w siedzibie Spółki.
- Zgromadzenie Wspólników zwołuje się listami poleconymi lub pocztą kurierską, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, wysłanymi co najmniej dwa tygodnie przed terminem Zgromadzenia Wspólników.
§ 34
- Zgromadzenie Wspólników otwiera Przewodniczący Rady Nadzorczej lub wskazana przez niego osoba ze składu Rady.
- Zgromadzenie Wspólników uchwala swój regulamin określający szczegółowo tryb prowadzenia obrad.
§ 35
- Do kompetencji Zgromadzenia Wspólników należy:
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania Zarządu z działalności Spółki, sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania Rady Nadzorczej,
- powzięcie uchwały o podziale i zasadach wypłaty zysku albo pokryciu straty,
- udzielenie absolutorium członkom organów Spółki z wykonania przez nich obowiązków,
- zawieszanie w czynnościach członków Zarządu,
- powołanie i odwołanie członków Rady Nadzorczej,
- zmiana przedmiotu działania przedsiębiorstwa Spółki,
- zmiana aktu założycielskiego Spółki,
- podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego Spółki, umorzenie, przeniesienie, obciążenie lub rozporządzenie w inny sposób udziałami Spółki, a także połączenie lub podział udziałów Spółki,
- połączenie Spółki, podział Spółki i przekształcenie Spółki,
- decydowanie o przystąpieniu Spółki do innej spółki oraz o wystąpieniu z niej,
- rozwiązanie i likwidacja Spółki,
- emisja obligacji,
- podjęcie uchwały w przedmiocie zawarcia umowy o zbycie, oddanie do użytkowania, wydzierżawienie, rozporządzenie w inny sposób przedsiębiorstwem Spółki lub jego zorganizowaną częścią albo nieruchomością Spółki mającą wartość przewyższającą 100.000,00 (sto tysięcy) złotych (z wyłączeniem nieruchomości położonej w Olsztynie przy ul. Lubelskiej, składającej się z działek nr 89-25/11, 94-6/15, 94-6/16, 94-6/2, dla której Sąd Rejonowy w Olsztynie Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą KW nr OL1O/00152933/2 lub działek powstałych w wyniku ich podziału albo połączenia) lub nieruchomością mającą kluczowe znaczenie dla utrzymania przez Spółkę zdolności do prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania lub dystrybucji ciepła albo nabycie na rzecz Spółki nieruchomości albo udziału w nieruchomości lub środków trwałych za cenę przewyższającą jedną dziesiątą kapitału zakładowego,
- Uchylono.
- postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązywaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru,
- zatwierdzanie rocznego planu w przedmiocie podstawowej działalności Spółki,
- tworzenie funduszy celowych,
- wyrażenie zgody na rozwiązanie, wypowiedzenie lub odstąpienie przez Spółkę od umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym zawartej w dniu 28 listopada 2019 r. pomiędzy Spółką a Dobrą Energią dla Olsztyna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a także rozwiązanie, w tym poprzez wypowiedzenie lub odstąpienie, przez Spółkę od innych umów zawartych przez Spółkę w wykonaniu umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym zawartej w dniu 28 listopada 2019 r. pomiędzy Spółką a Dobra Energia dla Olsztyna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
- wyrażenie zgody na nabycie udziałów w kapitale zakładowym Spółki przez podmiot inny niż Gmina Olsztyn lub przyznanie uprawnień dających podmiotom innym niż Gmina Olsztyn prawo do nabycia albo objęcia udziałów w kapitale zakładowym Spółki albo wykonywania jakichkolwiek uprawnień z tych udziałów,
- wyrażenie zgody na ponoszenie przez Spółkę nakładów inwestycyjnych w wysokości przewyższającej 10.000.000,00 (dziesięć milionów) złotych na aktywa inne niż miejska sieć ciepłownicza lub źródła wytwarzania ciepła, posiadane przez Spółkę na dzień 31.03.2020 r.
- Oprócz spraw wymienionych w ust.1 uchwały Zgromadzenia Wspólników wymagają sprawy określone w kodeksie spółek handlowych.
- Kompetencje wymienione w ust. 1 pkt 2, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 18, 18, 19, 20 Zgromadzenie Wspólników wykonuje na wniosek Zarządu Spółki przedłożony łącznie z pisemną opinią Rady Nadzorczej.
- Kompetencja określona w ust. 1 pkt. 11 wykonywana jest w oparciu o uchwałę Rady Miasta Olsztyna wyrażającą zgodę na rozwiązanie i likwidację Spółki.
§ 36
Skreślono.
§ 37
Na każdy udział przypada 1 głos.
Głosowanie przez pełnomocników jest dopuszczalne.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Zarząd Spółki: Konrad Nowak Prezes Zarządu, Lidia Warnel Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomicznych
- opublikował: Dział Zamówień Publicznychdata publikacji: 2008-11-20 13:55
- zmodyfikował: brak informacjiostatnia modyfikacja: 2020-05-28 11:53
Metryka strony
Ilość odwiedzin obecnej strony: 21154
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2022-10-13 13:36:48